BalatonBalaton to jezioro z racji swoich rozmiarów często nazywane Węgierskim Morzem. Chyba najpopularniejsze miejsce turystyczne na Węgrzech. Balaton ma swój bardzo specyficzny klimat. I nim między innymi zajmiemy się w tym artykule.

Uważa się, że nazwa jeziora pochodzi z języka słowiańskiego i znaczy błotnisty. W rzeczywistości taki też jest momentami Balaton. Jego powierzchnia wynosi 592 km², długość to 77 kilometrów, szerokość natomiast w zależności od miejsca waha się od czterech do czternastu kilometrów. Balaton jest stosunkowo płytki (południowa część jest znacznie bardziej płytka) – w najgłębszym miejscu jego głębokość wynosi dwanaście metrów.

Balaton jest fantastycznie zagospodarowany. Wzdłuż jego brzegu ciągną się liczne miejscowości. Są także pola namiotowe. Pola są przystosowane pod turystę - można na nich wypożyczyć wszystko (rowery, łódki, jachty, namioty, sprzęt sportowy), większość z nich wyposażona jest w bar, pub, restauracje, salon gier, łazienki i prysznic.

Balaton doskonale nadaje się jako miejsce do wędkowania i żeglowania. Niezapomnianych wrażeń dostarcza kąpiel w Balatonie po zmroku, kiedy powietrze jest już chłodne, tymczasem woda wciąż zachowuje ciepło, które chłonęła przez cały dzień. Baza turystyczna zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Miłośnicy sportów wodnych w niezbędny sprzęt zaopatrzą się w pobliskiej wypożyczalni, spragnieni nocnego życia natomiast będą mogli przebierać w licznych pubach i dyskotekach (najwięcej dzieje się w Siófoku).W Zamárdi z kolei rokrocznie odbywa się festiwal muzyczny BALATON SOUND.

Balaton


Z Budapesztu nad Balaton prowadzi autostrada M7, osoby nie posiadające własnego środka transportu mogą dojechać koleją – pociągi latem kursują bardzo regularnie z Dworca Południowego (Déli pu.).

Zastanawiasz się, dokąd jechać nad Balatonem? Zajrzyj tutaj.
InformacjePytania, wątpliwości? Odpowiedzi szukaj tutaj.
Szukaj
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright © Forum Węgierskie