PusztaWielka Nizina Węgierska, Puszta, Hortobágy – gigantyczne stepy i ojczyzna csikósów.

Puszta – podobnie jak Balaton to słowo także pochodzi z języków słowiańskich. A znaczy pusty. W istocie tak jest – na terenie tym aż po sam horyzont rozciąga się równina. W zasięgu naszego wzroku nie ma w zasadzie nic poza wypalonymi słońcem stepami. Miejsce równie czarujące, jak i depresyjne. Tam znajduje uosobienie osławiony węgierski pesymizm. Mimo tego jednak warto się tam wybrać. Na turystów czekają pokazy hippiczne. Csikósi w swych charakterystycznych strojach wprawią w osłupienie swoimi umiejętnościami jeździeckimi. Technikę hippiczną mają oni opanowaną do tego stopnia, że w najmniejszym stopniu nie sprawia im problemu na przykład jazda na koni na stojąco. Ze swymi zwierzętami rozumieją się na tyle, że na ich polecenie konie siadają, niczym psy. Pokazy tego typu pozostają w pamięci na długo.

Inną z oferowanych atrakcji jest możliwość przejazdu po Puszcie tradycyjnymi wozami. Woźnica co jakiś czas przystaje, by można było nacieszyć się pięknem Parku Narodowego w Hortobágy. Wskazuje on wówczas liczne żyjące tam ptactwo, a także charakterystyczne bydło szare (szürke marha) z długimi rogami. Nie sposób przeoczyć tak typowych dla tego terenu węgierskich kudłatych świń zwanych mangalicami.

Puszta
PusztaCsikós
Csikós podczas pokazuMangalica
Mangalica


Hortobágy to także wspomniany już Park Narodowy. Nad licznymi stawami rybnymi po prostu roi się od ptaków. Można tu obserwować blisko 400 ich gatunków..
InformacjePytania, wątpliwości? Odpowiedzi szukaj tutaj.
Szukaj
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright © Forum Węgierskie